Datatag ID Limited

Novinky

Vraťte se zpět na novinky

Touratech CZ v létě 2015 začal označovat a registrovat motocykly systémem Datatag

Touratech CZ v létě 2015 začal označovat a registrovat motocykly systémem Datatag

Krádeže motorek na díly jsou „trendem“, který je stále častější. Ještě smutnější je, když svou motorku, případně její komponent či díl, najdete po dlouhém hledání na internetu. Ano, je to ten konkrétní díl, který patřil na váš milovaný stroj, který někdo před nedávnem ukradl z vaší garáže, dílny nebo před domem. Dobře víte, že patří vám, jste si jisti, že je to přesně on! ALE?!

Jaký je proces prokazování? Budu mít šanci získat vše zpět? Tak tohle jsou otázky, které nikoho v první moment ani nenapadnou. Co se honí hlavou tomu, kdo si díly našel? „Je to moje a já si to přeci poznám“! Začínáme oznámením na Policii ČR, která nás vyslechne a sepíše záznam. Ověří, zda se má výpověď shoduje a pak se spustí lavina prověřování. Kontrola dílů, které označíme za naše vlastnictví, forenzní analýza a standardní postupy. Pokud se ovšem neprokáže důkazním řízením, že ona nádrž, kola, vidlice a plasty jsou součástí uvedené a odcizené motorky, pak je zpět nezískáme.

„Takové případy jsou jistě velmi časté i já se s podobným setkal“, říká Milan Holý z českého zastoupení Touratechu. Díly, které prokazatelně patří na motorku, jenž před několika měsíci majitel nahlásil Policii jako odcizenou, si našel sám majitel na internetovém bazaru. Policie zkoumala motor a další díly, bohužel se nepodařilo jednoznačně určit původní číslo motoru, protože bylo pochopitelně přeraženo a vybroušeno. Stejně tak i ostatní díly se nepodařilo s původními ztotožnit. Konec je smutný, protože poškozený nedostal nic a díly zůstanou bazaru. Bazar pochopitelně tvrdí, jak je legálně získal z bouračky apod., doplnil svá slova Milan Holý.

DATATAG, přesně to je technologie, kterou považuji za smysluplnou ochranu a zabezpečení. Cenově přijatelná, trvalá forenzní technologie, která má váhu. Každý exponovaný díl na motocyklu je možný označit, a to několika technologickými prvky, které se na daný materiál a prvek aplikuje, dodává Milan.

Od 1. 8. 2015 se TOURATECH stal partnerem Datatag a plně podporuje prevenci proti krádežím, překupování kradených dílů a legalizaci takových motorek. Více: www.touratech.cz

Romana Šupitarová, DATATAG

Milan Holý, Touratech-CZ

Datatag on Twitter Datatag on Facebook Datatag on YouTube Datatag Latest News
Register